DOTAZY

Nová karta se opravdu jmenuje Lítačka?
Ano, je tomu skutečně tak. Proletět se s ní můžete po celé Praze

Kdy bude projekt spuštěn?
Už si mě můžeš objednat

Končí mi v brzké době platnost mé OPENCARD, co mám dělat? 
Podejte si žádost on-line a lítačka vám přijde až domuKolik stál projekt LÍTAČKA?
Programová část město stála 1,9 milionů, očekáváné celkové náklady jsou 6 milionů, resp. neměli by překročit 10 milionů. V ceně je pořízení nového, moderního vybavení, právní posudky a samotné programové řešení, které je modernější a vzdušnější.

Co anonymní karta – využívaná především hoteliéry?
Anonymní kartu je možné také zakoupit – pouze expresně na výdejních místech

LÍTAČKA jako doklad do městské knihovny?
Ano, kartu je možné stejně jako OPENCARD používat v knihovně

Mohu využít LÍTAČKU pro placení parkování, jako je tomu s OPENCARD?
Ne, LÍTAČKA byla zbavena všech ostatních funkcí

ZAJÍMÁ VÁS NĚCO? ZEPTEJTE SE ZDE!

 1. Dobrý den,

  v koncem května letošního roku mi končí platnost Opencard. Celoroční kupon na MHD má platnost do začátku října. Lítačka má začít fungovat v polovině letošního roku. Jak se tato situace bude řešit v praxi? Během května dostanu novou Opencard a tu budu měnit záhy na Lítačku? Děkuji za odpověď.

  S pozdravem Uhlířová

  1. Je možné, že dostane již novou LÍTAČKU. V opačném případě dostanete OPENCARD s určitým datem platnosti, po kterém byste již měla získat LÍTAČKU

  2. Dobrý den,mám prosbičku, budeme zařizovat studentce z Německa lítačku. Musíme mít jiný formulář než byl k vyřízení opencard?
   Děkuji v.p.

  3. https://translate.google.com/#cs/en/MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMNMMDMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%0AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMD%2C….~MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%0AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMO…%20.%20.%3DMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%0AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%24%20%C2%A0%20.%20%C2%A0%20%C2%A0.%24MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%0AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMNZ….%20%C2%A0%20%C2%A0%20%C2%A0.MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%0AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%2B.%20%C2%A0.%2C%20%C2%A0%20…%3FMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%0AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMN.%2C%20%C2%A0%20%C2%A0%20..%20%C2%A0.MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%0AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM.%20.%20%C2%A0%20%C2%A0%20%C2%A0%20%C2%A0.8MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%0AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%3F..%20%C2%A0%20%C2%A0%20%C2%A0%20.%3AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%0AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM.%20.%20%2C%20..%20%C2%A07MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM%0AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

 2. Prosím, změňte ten šílený název „Lítačka“, je to děs. Je 21.století a tohle mi přijde jako IV.cenová, přimlouvám se za jiný název, klidně by stačilo MHD Praha.
  Děkuji
  Turečková

 3. Tož Pražané,
  byť z větší části původu moravského, su vaša náplava, neb ze svých 74 let su tady doma až od svých 11 let, předtím doma na jižní Moravě, ale to neva.
  Lítačka – prý ten výraz používají lidi mimo Prahu. Obecně. Má-li být průkaz platný i mimo hl.m. – tedy ve středočeském kraji – proč se nepřizpůsobit?
  Lítačka byl terminus technicus za 1. republiky pro policejní zásahovou jednotku. Takže termín je i pražský – jen jinak obsahově určený. To je jediné, co stojí za úvahu, Pražané! Rada Vacátko by tomu tak nerozuměl – je to argument? Když té kartě tak už údajně říkají statisíce Mimopražanů?

  1. Blabla: A co kdyby se náplava přizpůsobila pražákům? Jsme stejně staří, v Praze žiju od narození a pochybené pokusy o přejmenování staré dobré tramvajenky mně štvou. Když už tedy výlet do historie, tak koncem 19. stol. začal Křižík provozovat v Praze první el. tramvaj na našem území a tak tramvajenka je i určitou poctou tomuto vynálezci a podnikateli. Takže vám spolu s klasikem říkám:“Račte si Lítačku vetknout za klobouk“.

 4. Blabla: A co kdyby se náplava přizpůsobila pražákům? Jsme stejně staří, v Praze žiju od narození a pochybené pokusy o přejmenování staré dobré tramvajenky mně štvou. Když už tedy výlet do historie, tak koncem 19. stol. začal Křižík provozovat v Praze první el. tramvaj na našem území a tak tramvajenka je i určitou poctou tomuto vynálezci a podnikateli. Takže vám spolu s klasikem říkám:“Račte si Lítačku vetknout za klobouk“.

 5. Jsem Pražanda, už 65 let, táta byl Podskalák, tak si troufnu říci, že jsem v Praze doma.
  Souhlasím s tím, že název „Lítačka“ se používal pro policejní zásahovou jednotku, tak proč pro tramvajenku?
  Prý se ten název používá pro opencard mimo Prahu-opravdu? Slyším to poprvé. Proč se vymýšlí název podle mimopražského slangu, když má sloužit pro Pražany? Kdo bude lítat? Tramvaje nebo metro? Nebo snad cestující? Těžko.
  „Lítačka“ je hloupé a nesmyslné a jsem přesvědčená, že se v hovorové řeči neujme. Přikláním se k jednoduchému MHD Praha, a co se z toho časem vyklube, bych nechala na uživatelích.
  Možná by na Magistrátu mohli požádat o radu Ústav pro jazyk český, když vymýšlejí ptákoviny .

 6. Blabla: a co to pojmenovat „šalinkarta“? To by se Brňákům líbilo.
  Souhlasím s Hankou a Toms. Když už karta nebude k ničemu jinému sloužit než k předplatnému MHD (ppř.knihovna) tak bych preferoval název „Tramvajenka“, nebo „Předplatní karta MHD a MKP“.

 7. Lítačka nemá to neco společného s průjmem? Co nechat zažitou tramvajenku, když už a nevymyšlet, už vymyšlené.

 8. Proboha, kdo tenhle pitomý název na magistrátu vymyslel? Jsem rodilý Pražák, průkazku MHD mám od 15 let, ale tuhle blbost jsem nikdy neslyšel, vždycky to byla „legitka“ nebo „tramvajenka“. Tak snad něco podle pravopisu, třeba „Karta MHD“. Náplavovou hantýrku ať si autoři nechají na doma.
  Lítačka byla vojenská hlídka a kontrolovala vojáky zákl. služby.

 9. Jak se to bude jmenovat je celkem jedno, hlavní je, pokud to bude fungovat. Nabízí se spoustu názvů: Lítačka, Tramvajenka, Síťovka, …
  Možná by se ale hodilo „Linuxka“ (Odkaz na vztah dvou počítačových systémů, jeden neskutečně drahý a ne moc funkční a druhý naopak dost levný a použitelný. Stejný vztah bude mít patrně i tato karta k OpenCard).

 10. Dobrý den, opencard karta mi končí koncem dubna letošního roku, kupon na opencard mi končí v září 2016.
  Dnes jsem se dočetla, že si bude možné zažádat o novou kartu- Lítačku od 1. března.

  Je tedy možné, abych si pro Lítačku zajela požádat až v polovině března? Kupon mi z Opencard přehrají?
  A ještě jeden dotaz, potřebuji na novou Kartu Lítačku svou fotografii?
  Děkuji, MAříková

  1. Dobrý den, je mi 70 let a jezdím v podstatě na OP. Musím si i já zařídit lítačku ?
   Děkuji Matoušková

 11. Važení ,pražáci použivali vždy název síťovka a tramvajenka.Nevím proč se zvolila lítačka ,fakt jak policejní skupina.Neřeším naplaveninu s tou se nedá nic dělat a u velkých měst je to normální.Ale ten název je skutečně otřesný.Klidně to mohla být třeba pražanda,dopravka,mhdéčko atd.jsem ovšem přesvědčen,že už si to dopředu někdo rozhodl a pak udělal divadlo.Ach jo.Tak čau je nám to stejně houby platné.

 12. Jsem rodilá pražačka, a termín lítačka sem slyšela vždy z úst náplavy… To se rovnou může jmenovat *s*r*a*č*k*a, kačka, když už tam musí být -ačka…
  Ve finále je název fuk, ale proč zase zbytečné administrativní zatěžování, hnání lidí do front, vyhazování kil plastu, aby se mohl dát plast nový. Už vidím, jak budou převádět nahrané kupony ba lítačku, a polovina z nich se tam nepřevede, protože brigádník to udělá blbě…

 13. Už to bylo okomentováno spoustou Pražáků, takže se jen připojuji s názorem, že zvítězila arogance někoho, kdo vůbec v Praze nežil a ani se nezabýval historií tramvajenek v Praze. název Lítačka je prostě hrozný!!

 14. To by mě velmi zajímalo, jaký vzorek „Pražáků“ byl vybrán k anketě o názvu, že u 52% z dotazovaných zvítězil tak přiblblý název.
  Pozn.: Kdo je „naplavenina“ a kdo „Pražák“ ? Někteří co tu bydlí 10 let se považují za Pražáky. Dle mého mínění je Pražák ten co nosí kytky na pražský hřbitov svým prarodičům. Takže i z „naplaveniny“ se v dalších generací může stát i Pražák.

 15. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda bude karta i mání i v jiné barvě než zelené? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, dceři bylo 15 let a potřebuji ji zařídit nějaký doklad na cestování po Praze. „Lítačka“ bude fungovat až od poloviny roku.
   100 Kč za vystavení Opencard se mi nechce vyhazovat, když bude končit její platnost. Jaký doklad máme pořídit?

 16. Dobry den kupon mam do kvetna, karta Opencard mi konci az 31.10.2017. Takze co si od cervna poridit..dal opencard nebo uz tu litacku..A dcerce musim taky uz jednu vyridit na dojizdeni…tak co to bude????

 17. Dobrý den, dceři bylo 15 let a potřebuji ji zařídit nějaký doklad na cestování po Praze. „Lítačka“ bude fungovat až od poloviny roku.
  100 Kč za vystavení Opencard se mi nechce vyhazovat, když bude končit její platnost. Jaký doklad máme pořídit?

 18. Dobrý den, prosím o odpověď na tento dotaz. Je mi 62 let a měla bych zájem o lítačku, jaká je její cena pro důchodce a jakou má platnost?
  Děkuji
  S pozdravem
  L. Sládečková

 19. Synovi budete v pondělí 15 a tak přestává jezdit zadarmo (má papírovou legitimaci žáka), může si sám jako nezletilý zažádat o Lítačku? Abych ho do Škodova paláce neposílala zbytečně. Nemám čas tam jet s ním. Co případně potřebuje kro fotky s sebou?
  Děkuji

 20. Dobry den, rada bych se zeptala zda existuje telefonni cislo, kde podavate informace ohledne litacky?
  Syn (13 let) , ktery ma litacku a vyuziva linku 344 je pravidelne zadan o doplatek. Pry ma narok jen na na snizene jizdne. Domnivala jsem se, ze do 15ti let ma narok na dopravne zdarma. Dekuji.

 21. Dobrý den, bude možné si na lítačku koupit i všechna dosavadní pásma. Tedy nejen Prahu 0 a B, ale i na příměstskou dopravu pásma 1, 2,3,4,5,6…… Děkuji

 22. Dobrý den,
  je možné lítačku sdílet? Tedy zapůjčit ji kamarádce, příslušníku rodiny pro nějakou jízdu? Děkuji

 23. Dnes jsem obdrzela Litacku , kde ji mam dobit kreditem co mam v Openkard? Dekuji. Za odpoved Ivana Zlamalova

 24. Dobrý den již před měsícem jsem si objednala litacku po internetu i fotkou a dosud mi nic nepřišlo prosím o přešetření a poslání letáčky domů předem děkuji Selešová

 25. Dobrý den, prosím můžete mi sdělit, jak dlouho trvá vyrobit Lítačku, kterou jsem si objednala přes internet? Nikde to není uvedeno. Děkuji. Věra

 26. DOBRÝ DEN, open carta mě končí v prosinci, kdy mám zažádat o bezplatnou výměnu.Můžu žádat už nyní? Děkuji za odpověd.

 27. Dobrý den,
  mohu si zakoupit kupon/dobít lítačku platbou přes internet a jak (a pokud ano, od kterého dne dobití platí). Děkuji.

 28. Včas jsem si zašel do Škodova paláce k vyřízení Lítačky výměnou za Opencard. Tedy konkrétně dne 2.12.2016. Chtěl jsem si nechat vyřídit záležitost ve zrychleném řízení, tj. do týdne. To mi bylo odmítnuto s tím, že dodací lhůta je 14 dní a že tedy do doby vypršení mého kuponu na Opencard, dnes, dne 20.12., je dost času. Dodnes jsem žádnou SMS nedostal a dle info pracovníka za přepážkou šla moje karta do výroby dne 15.12. a určitě ji dostanu počátkem tohoto týdne. Moje žádost má číslo 03018947? Upozorňuji, že případné pokuty budu za tento šlendrián přeúčtovávat osobně paní Krnáčové. Pokud bude odmítnouto, budou postupovat soudní cestou a záležitost budu medializovat.

 29. Dobrý den. Platnost mojí Opencard končí 28.2.2017. Je možné, když si objednám novou Lítačku přes internet již teď nastavit údaje tak, aby platnost nové Lítačky začala platit až od 1.3.2017?
  Děkuji za odpověď. L

 30. Krásný den,

  mám u vás tzv. lítačku a vzhledem k mému zdravotnímu stavu a vzdálenému bydlišti jsem poslala svou kamarádku a bohužel ji nebyla předána. Můžete mi sdělit co mám v tomto případě podniknout. Mám se znovu zaregistrovat přes net? Děkuji a s pozdravem
  věra kupcová – časový kod 03021160

 31. Dobrý den,
  mám starou Opencard a chci ji vyměnit z lítačku. Platńost Opencard končila 15.9.2015
  Můžete mi prosím poradit jak mám postupovat? Předem děkuju za Vaši odpověď. S pozdravem

  Renata Košarišťanová

 32. Dobrý den. Mám „lítačku“ pro seniora nad 65 let. Když bych ji chtěl rozšířit i na 1.tarifní pásmo mimo Prahu – kolik bych platil?
  Děkuji za informaci.

 33. Číslo žádosti: 2164289
  Dobry den

  Bohužel jsem si nestihla vyzvednout Lítačku na pošte v míste bydlište. Momentálne jsem v zahraničí. Je možné abych mi ji mohl vyzvednout můj táta – zakonní zastupce ? Ve Škodově Paláci na Praze 1 ?
  Co je k tomu potřeba ?

  Děkuji pěkne s pozdravem Senková Natálie

 34. Dobrý den, snažila jsem se elektronicky-postup dle vašeho návodu objednat lítačku.

  Ke konci operace jsem se ztratila-nevím, zda mám lítačku objednanou, či nikoliv?

  Poprosila bych vás o odpověď na můj dotaz.

  Děkuji.
  Jirásková Drahomíra

 35. Dobrý den,jsem invalidní důchodce 3.stupně..je mi 32 let….stratila jsem opencard a chtěla bych se zeptat,jestli stejně jako u openkart mohu si nechat načíst data,že to mám levnější…platila jsem 250kč měsíčně….platí se kupon do lítačky na pobočkách mhd?Je na ní potřba fotka a kde nejlíp si ji nechat udělat,lítačku.

 36. Dobrý den,
  nemám komentář, ale dotaz. Od 31.3.2017 se marně pokouším elektronickou cestou požádat o výměnu Opencard za Lítačku. Po zadání údajů o čísle karty a datu narození se stále objevuje informace, že požadovaná stránka není dostupná.
  Děkuji za vyřízení dotazu
  P. Mráz

 37. Dobrý den ,

  prosím vás o informaci –

  Mám „lítačku“ ale nevím na co mi vlastně platí.
  Vím že na MHD ale nevím zda platí i na vlakovou dopravu v rámci původních 7 pásem PID.

  Děkuji za informaci.

  S pozdravem Pavel Veselý

 38. Zajímalo by mne,proč si nelze kupon zakoupit online,(když už programová část stála tolik peněz)protože musím pro kupon jezdit mimo svoji trasu ,a je to pro mne časová ztráta.

 39. Dobrý den, mám lítačku, jsem důchodce 68 let a změnila jsem příjmení.
  Lze tuto změnu provést elektronicky, nebo musím pro novou do Jungmannovy ulice?
  Děkuji Vaňková

 40. Dobrý den,
  děkuji za výborné a rychlé vyřízení lítačky. 🙂
  Mám dva dotazy.
  Open card, která mi platí do konce dubna, používám do městské knihovny – převede se mi to? Mám se zeptat v knihovně?
  Pak ohledně převodu jídného v MHD z opencard na lítačku? Mám si o to zažádat u MHD? Děkuji.
  Přeji pohodové Veselé Velikonoce.
  Mgr. Lada Horešovská

 41. Dobrý den,
  potřebuji lítačku pro syna 15let. Chci se zeptat, zda je možné zakoupit lítačku společně i s druhým pásmem, jelikož ještě cestuje autobusem do Statenic. Což myslím, že je už druhé pásmo. Chci najít nejlevnějsí řešení. Lze koupit od září na celý rok? Nebo mohu využít od září jen čtvrtletní? Kolik tato lítačka bude stát?
  Děkuji za odpověď Anna

 42. Dobrý den, potřebuji vyměnit lítačku na opencard. Kde a jak mám výměnu provést?
  Děkuji za odpověď
  Jiří Fránek

 43. Dobry den, jak nabiju anonymni litacku, kdyz se musim nejdriv neanonymne registrovat na vasem webu??

  diky

 44. Dobrý den chci se zeptat, mám koupeny kupon na Prahu ale bydlím mimo Prahu takže je to zbytečné. Jde prehodit kupon P na 1 pásmo? Děkuji

 45. Dcera bude jezdit do školy je ji 16let .Jizda bude z Kounic do Poděbrad a zpět Může jezdit na PID a kolik to bude stát na 10mesiců

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *